Best of T8N 2021

June, 2021

This year's winners and runners up.

CITY

Best Local Arts Event

Artwalk St. Albert

1st Runner Up International Children’s Festival of the Arts
2nd Runner Up Amplify Festival

Best Local Family Event

International Children’s Festival of the Arts

1st Runner Up St. Albert Farmers’ Market
2nd Runner Up Canada Day

Best Place for Outdoor Skating

Lions Park

1 Sir Winston Churchill Ave.
1st Runner Up Lacombe Park Lake
2nd Runner Up Kingswood Park

Best Hidden Gem

The UPS Store

3-11 Bellerose Dr
1st Runner Up Sushi Park
2nd Runner Up Lions Park

Best Politician

Cathy Heron

1st Runner Up Michael Cooper
2nd Runner Up Natalie Joly

Best Non Profit

Lo-Se-Ca Foundation

215 Carnegie Dr.
1st Runner Up St. Albert Food Bank
2nd Runner Up Goodwill

Best Preschool

Tot Spot Academy

86 McKenney Ave.
1st Runner Up Tree House Playschool
2nd Runner Up St. Albert Creative Preschool

Best Day Care

SIGIS Child Care Society

1st Runner Up Tot Spot Academy
2nd Runner Up Kepler Academy

Best Tutoring Business

Success 2000 Study Centres

208-25 St. Michael St.
1st Runner Up Sylvan Learning
2nd Runner Up Kumon Math & Reading Centre

Best Place of Worship

Holy Family Parish

75 Poirier Ave.
1st Runner Up St. Albert Catholic Church
2nd Runner Up St. Albert Alliance Church

BUSINESS

Best New Business

Gotcha Covered

1st Runner Up Sandstone Wedding & Special Events Inc.
2nd Runner Up Kepler Academy

Best Local Employer

Off the Hook Laser and Spa

102-30 Green Grove Dr.
1st Runner Up Tot Spot Academy
2nd Runner Up Bright Dental

Best Business Decor

Simone & Ivy Interiors

20-580 St. Albert Tr
1st Runner Up K.O. Hair Lounge
2nd Runner Up Bright Dental

Best Business Website

The Ranch Pet Care

54302 Range Rd. 261, Sturgeon County
1st Runner Up Tara Borle
2nd Runner Up Tot Spot Academy

Best Business Social Media Presence

Smile Psychology

15 Carleton Dr. St. Albert
1st Runner Up K.O. Hair Lounge
2nd Runner Up T8N Magazine

Best Auto Service

St. Albert Tune-Up and Brake

452 St. Albert Tr.
1st Runner Up 3 Son’s Integra Tire Auto Centre
2nd Runner Up Gate Ave. Service

Best Autobody Repair Service

Sturgeon Autobody

36 Rayborn Cr.
1st Runner Up Boyd’s Auto
2nd Runner Up Gate Auto

Best Automotive Tire Shop

Fountain Tire

234 St. Albert Tr.
1st Runner Up Kal Tire
2nd Runner Up 3 Son’s Integra Tire

Best Bike Shop

Cranky’s Bike Shop

24 Perron St.
1st Runner Up St. Albert Source for Sports
2nd Runner Up Sport Chek

Best Florist

Charmed Floral

23 Akins Dr.
1st Runner Up Klondyke Flowers
2nd Runner Up Funky Petals

Best Cleaning Service

Lathered Cleaning Company

1st Runner Up Bless This Mess
2nd Runner Up Sargent Shine Auto Detailing

Best Gardening Store

Enjoy Garden Centre

101 Riel Dr.
1st Runner Up Home Depot
2nd Runner Up Canadian Tire

Best Gift / Giftware Store

Seasons Gift Shop

8665 McKenney Ave.
1st Runner Up Simone & Ivy Interiors
2nd Runner Up Michaels

Best Hardware Store

Home Depot

750 St. Albert Tr.
1st Runner Up Lowe’s Home Improvement
2nd Runner Up Canadian Tire

Best Lawyer

Laura Maloney – Weary & Company

400-30 Green Grove Dr.
1st Runner Up Matthew Kaup
2nd Runner Up Liam Connelly

Best Photographer

Jim Whitesell

18116-102 Ave. Edmonton
1st Runner Up Claudine Lavoie
2nd Runner Up Jill Shantz

Best Shopping / Retail Complex

Erin Ridge Retail Centre

975 St. Albert Tr.
1st Runner Up St. Albert Centre
2nd Runner Up The Shops At Boudreau

Best Sporting Goods Store

St. Albert Source for Sports

580 St. Albert Tr.
1st Runner Up Sport Chek
2nd Runner Up Canadian Tire

Best Animal Hospital / Veterinarian

Sturgeon Animal Hospital

85 Neil Ross Rd.
1st Runner Up Tudor Glen Veterinary Clinic
2nd Runner Up Mission Ridge Animal Hospital

Best Pet Care Provider

The Ranch Pet Care

54302 Range Rd. 261
1st Runner Up Barkers Pet Motel & Grooming

Best Local/Close By Golf Course

Sturgeon Valley Golf and Country Club

1st Runner Up Twin Willows Golf Course
2nd Runner Up Sandpiper Golf Course

Best Martial Arts Studio

Phoenix Taekwon-Do

215 Carnegie Dr.
1st Runner Up Hayabusa Training Centre
2nd Runner Up Desa School of Karate

Best Arts Studio

Pygmalion School of Fine Art

8645 McKenney Ave.
1st Runner Up 4 Cats
2nd Runner Up Hidden Talent Art School

Best Dance Studio

Danceco Ltd.

9030 McKenney Ave.
1st Runner Up OverDrive Dance Force
2nd Runner Up Image School of Dance

Best Yoga Studio

Lahari Yoga

200-86 McKenney Ave.
1st Runner Up Wellness Within
2nd Runner Up Oxygen Yoga & Fitness

HOME & LIVING

Best Commercial Development, in development

Erin Ridge Shopping Centre

1st Runner Up Jensen Lakes
2nd Runner Up Bellevue Village

Best Commercial Development, completed

The Shops at Boudreau

1st Runner Up St. Albert Centre

Best Residential Development, in Development

Jensen Lakes

1st Runner Up Riverside
2nd Runner Up Erin Ridge North

Best Furniture Store

Simone & Ivy Interiors

20-580 St. Albert Tr.
1st Runner Up Winners
2nd Runner Up St. Albert Home Furniture & Appliances

Best Home Accessory Store

Simone & Ivy Interiors

20-580 St. Albert Tr.
1st Runner Up Marshalls
2nd Runner Up Winners

Best Financial Consultant

Aron Egay-Samu, Clarity Wealth Council

40A-10 Carleton Dr.
1st Runner Up Simon O’Neil

Best Independent Mortgage Broker

Tara Borle

1st Runner Up Raeann Lefebvre – Keystone Mortgage

Best Real Estate Agent

Ryan Sellers

1st Runner Up Erin Willman
2nd Runner Up Jay Herrick

Best Local Home Builders

Sarasota Homes

10-25 Carleton Dr.
1st Runner Up Heredity Homes
2nd Runner Up Smith Homes

Best Local Contractor

Caruana Interiors & Contracting

9-8 Riel Dr.
1st Runner Up Mitre Fine Finishings
2nd Runner Up Barracuda Services

Best Paint Store

Benjamin Moore / Days Paint and Wallpaper

382 St. Albert Tr.
1st Runner Up Lowes
2nd Runner Up Sherwin Williams

Best Landscaping Company

Rockland Supplies

25422 Villeneuve Rd.
1st Runner Up Home Depot
2nd Runner Up Twisted Landscaping

Best Flooring Store

Titan Flooring & Interior Design

16512-111 Ave. NW Edmonton
1st Runner Up Home Depot
2nd Runner Up Alberta First Flooring

FASHION & STYLE

Best Eyewear Store

MDO Optical

255-140 St. Albert Rd.
1st Runner Up Hakim Eyewear
2nd Runner Up Eyeland Optometry

Best Hair Salon

Pink Pineapple Salon

4 Versailles Ave
1st Runner Up K.O. Hair Lounge
2nd Runner Up Rose & Onyx

Best Barbershop

Tommy Gun’s Original Barbershop

250-140 St. Albert Tr.
1st Runner Up Barber Shop Boyz
2nd Runner Up Sal’s Barber Shop

Best Men’s Wear Store

Tip Top Tailors

375 St. Albert Tr
1st Runner Up The Bay
2nd Runner Up Winners

Best Women’s Wear Store

Bella Maas

370-5 Giroux Rd
1st Runner Up Who Cares Wear
2nd Runner Up Winners

Best Fashion Accessory Store

Bella Maas

370-5 Giroux Rd
1st Runner Up Who Cares Wear
2nd Runner Up Ardene

Best Jewelry Store

Modern Eyes Gallery & Gift

5 Perron St.
1st Runner Up Gemport Jewellers
2nd Runner Up Paris Jewellers

Best Thrift Store

Value Village

18 Inglewood Dr.
1st Runner Up Lo-Se-Ca
2nd Runner Up Goodwill

HEALTH & WELLNESS

Best Acupuncturist

Maloney Elkassem Chiropractic

60 Riel Dr.
1st Runner Up Dr. Randy Vollrath
2nd Runner Up Summit Physio

Best Chiropractor

Dr. Randy Vollrath

101-30 Green Grove Dr.
1st Runner Up Dr. Kevin Maloney
2nd Runner Up Dr. Peter Shipka

Best Physiotherapist

Anita Cassidy

130-145 Carleton Dr.
1st Runner Up Lauren Jenkins
2nd Runner Up Lisa Lydiatt

Best Dentist

Dr. Hardy, Generations Family Dentist

20, 19 Bellerose Dr.
1st Runner Up Dr. Neves, Bright Dental
2nd Runner Up Dr. Nobert

Best Dental Clinic

Cadence Dental

101, 51 Inglewood Dr
1st Runner Up Citadel Dental
2nd Runner Up Bright Dental

Best Optometrists

Dr. Angela Morley

1-530 St. Albert Tr.
1st Runner Up Dr. Peter Roed
2nd Runner Up Dr. Holly Parker

Best Medical Clinic

Grandin Clinic

1 St. Anne St.
1st Runner Up Kingsridge Medical Clinic
2nd Runner Up Summit Medical Clinic

Best Spa

Off the Hook Laser and Spa

102-30 Green Grove Dr.
1st Runner Up Wellness Within
2nd Runner Up Heaven Essence

Best Massage Therapist

Amanda Taylor, Off the Hook

102-30 Green Grove Dr.
1st Runner Up Stephanie Stephen, Active Physio Works

Best Nail Spa

Off the Hook Laser and Spa

102-30 Green Grove Dr.
1st Runner Up Heaven Essence
2nd Runner Up Awesome Nails

Best Fitness Club

FX3 Fitness

44 Riel Dr.
1st Runner Up Servus Place
2nd Runner Up Goodlife Fitness

FOOD & BEVERAGE

Best Breakfast

Toast Breakfast and Lunch

11 Bellerose Dr.
1st Runner Up Cora Breakfast and lunch
2nd Runner Up Socrates

Best Brunch

Toast Breakfast and Lunch

11 Bellerose Dr.
1st Runner Up Central Social Hall
2nd Runner Up Cora Breakfast and lunch

Best Bakery (Bread, buns, etc)

Cobs Bread

2 Hebert Dr.
1st Runner Up Grandin Bakery
2nd Runner Up Mercato

Best Bakery (Sweets, cookies, cupcakes, etc)

Mercato

120 Bellerose Dr.
1st Runner Up Grandin Bakery
2nd Runner Up Confections

Best Steaks

Riverbank Bistro

8 Mission Ave.
1st Runner Up Nineteen
2nd Runner Up Earls

Best Sushi

Sushi Park

9 St. Anne St.
1st Runner Up Ohana Ya
2nd Runner Up Yuzen

Best Tapas

Bodega Tapas & Wine Bar by SABOR

1 Hebert Rd.
1st Runner Up Tryst
2nd Runner Up San Remo

Best Sandwiches

KB and Co.

840 St. Albert Tr.
1st Runner Up Press’d Sandwiches
2nd Runner Up Mercato

Best Burgers

Jack’s Burger Shack

130-15 Perron St.
1st Runner Up Delux Burger Bar
2nd Runner Up A&W

Best Fries

Original Joe’s Restaurant

5 Giroux Rd.
1st Runner Up McDonalds
2nd Runner Up Earls

Best Pizza

Nitza’a Pizza

101-80 McKenney Ave
1st Runner Up TIE Buco, Love Pizza and Pizza 73

Best Pasta

Nello’s Cucina Italiana

512 St. Albert Tr
1st Runner Up Luisa Ristorante
2nd Runner Up The Hot Grill

Best Vegetarian

KB & Co

840 St. Albert Tr.
1st Runner Up Riverbank Bistro

Best Chicken Wings

St.Louis Bar & Grill

375 St. Albert Tr.
1st Runner Up Central Social Hall
2nd Runner Up Canadian Brewhouse

Best Restaurant Desserts

The Cajun House

7 St. Anne St.
1st Runner Up Canadian Brewhouse
2nd Runner Up Earls

Best Ice Cream Shop

Marble Slab Creamery - Now Closed

140 St. Albert Tr.
1st Runner Up Dairy Queen
2nd Runner Up Davinci

Best Takeout

Central Social Hall

525 St. Albert Tr.
1st Runner Up Ohana Ya

Best Dining Experience (+ $20 / Entrée)

Nineteen

104-150 Bellerose Dr.
1st Runner Up Riverbank Bistro
2nd Runner Up Buco Pizzeria & Vino Bar

Best Dining Experience (- $20 / Entrée)

Nello’s Cucina Italiana

512 St. Albert Tr
1st Runner Up Taste of Ukraine
2nd Runner Up Thai Mekong

Best Chinese

Jade Village

140 St. Albert Tr.
1st Runner Up St. Albert Kitchen
2nd Runner Up Wok House

Best Japanese

Sushi Park

9 St. Anne St.
1st Runner Up Ohana Ya
2nd Runner Up Edo

Best Thai / Vietnamese

Songhran Thai

20 St. Anne St.
1st Runner Up Red Brick Wall

Best Italian

Sorrentino’s

595 St. Albert Tr.
1st Runner Up Nello’s Cucina Italiana
2nd Runner Up Luisa’s Ristorante

Best Pub

Crown and Tower

11 Bellerose Dr.
1st Runner Up Central Social Hall
2nd Runner Up Dicey Rileys

Best New Restaurant

The Hot Grill

3501 Tudor Glen
1st Runner Up Tryst
2nd Runner Up Paddy’s Kitchen & Pub

Best Date Night Restaurant

Glasshouse Kitchen & Bar

101 Riel Dr.
1st Runner Up Riverbank Bistro
2nd Runner Up Nineteen

Best Most Innovative Menu

MD Distillery LTD

20 Circle Dr.
1st Runner Up Nineteen
2nd Runner Up Bodega Tapas & Wine Bar by SABOR

Best Wine List (by glass)

Nineteen

104, 150 Bellerose Dr.
1st Runner Up Buco
2nd Runner Up Bodega Tapas & Wine Bar by SABOR

Best Wine List (by Bottle)

Nineteen

104, 150 Bellerose Dr.
1st Runner Up Tryst
2nd Runner Up Sorrentinos

Best Beer List (Tap)

Central Social Hall

525 St. Albert Tr.
1st Runner Up Endeavour Brewing
2nd Runner Up Canadian Brewhouse

Best Beer List (by bottle)

Canadian Brewhouse

1st Runner Up Central Social Hall
2nd Runner Up Crown and Tower

Best Sports Bar

Canadian Brewhouse

1st Runner Up Central Social Hall
2nd Runner Up Crown and Tower

Best Late Night

Central Social Hall

525 St. Albert Tr.
1st Runner Up Canadian Brewhouse
2nd Runner Up Dicey Riley’s

Best Service

Central Social Hall

525 St. Albert Tr.
1st Runner Up Glasshouse Kitchen & Bar
2nd Runner Up The Hot Grill

Best Patio

Canadian Brewhouse

1st Runner Up Earls
2nd Runner Up Central Social Hall

Best Interior Design

Nineteen

104-150 Bellerose Dr.
1st Runner Up TIE Bodega Tapas & Wine Bar by SABOR & Central Social Hall

Best Atmosphere

Central Social Hall

525 St. Albert Tr.
1st Runner Up Confections
2nd Runner Up Canadian Brewhouse

Best Kid Friendly

Boston Pizza

1st Runner Up Montana’s
2nd Runner Up Famoso

Best Wine Store

Wine & Beyond

200, 760 St. Albert Tr.
1st Runner Up Boudreau Wine & Spirits
2nd Runner Up Lacombe Park Spirits

Best Beer Store

Wine & Beyond

200, 760 St. Albert Tr.
1st Runner Up Lacombe Park Spirits
2nd Runner Up Ace Liquor

Best Caterer

Socrates

208 St. Albert Tr.